Corhydron 100 (Hydrocortisonum – proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji) | PharmaSwiss Ceska Republika s.r.o.

Corhydron 100 to lek ludzki – a jego forma to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji. Jego skład to: Hydrocortisonum. Producent to PharmaSwiss Ceska Republika s.r.o.. Uzyskane zezwolenie jest ważne do: Bezterminowy.

Informacje o leku/produkcie medycznym:

Skład/substancje czynne: Hydrocortisonum
Typ produktu: ludzki
Moc/stężenie: 100 mg
Forma produktu: proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji

Producent: PharmaSwiss Česká republika s.r.o.
Numer zezwolenia: 10477
Ważność zezwolenia: Bezterminowy
Procedura rejestracji: NAR
ATC: H02AB09

Informacje o składnikach leku

hydrocortisonum - Kortyzol, hydrokortyzon (łac. cortex = „kora”, „łupina”, „skórka”) – organiczny związek chemiczny, naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy, główny przedstawiciel glikokortykosteroidów. Wywiera szeroki wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresu na równi z adrenaliną. Powstaje z 11-β-deoksykortyzolu przy udziale 11β-hydroksylazy w warstwie pasmowatej kory. Ma działanie przeciwzapalne, zatrzymuje też sól w organizmie. Kortyzol różni się od pozostałych hormonów steroidowych (takich jak hormony płciowe) tym, że zalicza się go do glikokortykoidów, czyli związków mających wpływ na poziom glukozy we krwi. Kortyzol powoduje zwiększanie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres (stąd jego potoczna nazwa). Kortyzol uwalnia też aminokwasy z tkanek peryferycznych i hamuje tempo wchłaniania ich przez mięśnie szkieletowe, przyspiesza glukoneogenezę, a wreszcie przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych. Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się depozytów tkanki tłuszczowej (bawoli kark, twarz księżyc w pełni, otyłość brzuszna, chude kończyny), ścieńczenia skóry, powstania rozstępów o charakterystycznej różowej barwie, trądziku oraz insulinooporności co stanowi obraz zespołu Cushinga.

(Pochodzenie informacji o składnikach produktu: Wikipedia)

Powered by bazalekow.eu