Juvinelle (Estradioli valeras + Dienogestum – tabletki) | Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH

Lek (ludzki) o nazwie Juvinelle – substancja aktywna: Estradioli valeras + Dienogestum (tabletki). W skład tego produktu wchodzą: Estradioli valeras, Dienogestum. Producentem tego produktu jest Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH, oraz posiada zezwolenie na sprzedaż które jest ważne do: 2023-06-29 (procedura rejestracji: NAR).

Informacje o leku/produkcie medycznym:

Skład/substancje czynne: Estradioli valeras, Dienogestum
Typ produktu: ludzki
Moc/stężenie: 1 mg + 2 mg
Forma produktu: tabletki

Producent: Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH
Numer zezwolenia: 24798
Ważność zezwolenia: 2023-06-29
Procedura rejestracji: NAR
ATC: G03AB08

Informacje o składnikach leku

estradioli valeras - Estradiol, E2 (łac. estradiolum) – organiczny związek chemiczny, sterydowy hormon płciowy. Jest podstawowym, naturalnym estrogenem. Z chemicznego punktu widzenia jest steroidem, pochodną estranu. Odpowiedzialny za rozwój żeńskich narządów rozrodczych, rozrost błony śluzowej macicy, reguluje cykl płciowy i ma wpływ na zachowanie seksualne. W fazie pęcherzykowej wytwarzany jest głównie w jajnikach przez wzrastające pęcherzyki Graafa. W fazie ciałka żółtego wydzielany w bardzo niewielkiej ilości przez ciałko żółte. Produkowany jest także w korze nadnerczy, a podczas ciąży w łożysku.

dienogestum - Dienogest (łac. Dienogestum) – organiczny związek chemiczny z grupy syntetycznych pochodnych progesteronu. Stosowany jako lek łączący farmakologiczne właściwości pochodnych 19-norprogestagenów i progesteronu, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką bioaktywnością przy doustnym stosowaniu i krótkim okresem półtrwania. Powinowactwo dienogestu do receptora progesteronowego ludzkiej macicy stanowi ok. 10% powinowactwa progesteronu. Mimo tego, in vivo wykazuje on silne działanie progestegenne w stosunku do endometrium, nie ma natomiast właściwości estrogennych ani androgennych. Wywiera wprawdzie działanie antyandrogenne, jednak nie posiada aktywności glikokortyko− i mineralokortykosterodów, dzięki czemu nie zwiększa ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.W randomizowanych, wieloośrodkowych badaniach Strowitzkiego i wsp. wykazano, że dienogest w dawce 2 mg dziennie jest tak samo skuteczny w redukcji bólu związanego z endometriozą, jak leuprorelina. Dodatkowo dienogest charakteryzował się lepszą tolerancją i rzadziej wywoływał uderzenia gorąca niż leuprorelina, minimalnie zmieniając mineralną gęstość kości i ich metabolizm. Badanie to, w którym randomizowano 252 pacjentki i które trwało 6 miesięcy, sugeruje, że dienogest może być oferowany jako efektywny i dobrze tolerowany lek w endometriozie związanej z bólem.

(Pochodzenie informacji o składnikach produktu: Wikipedia)

Powered by bazalekow.eu