Ribomunyl (Rybosomy bakteryjne + Proteoglikany – granulat do sporządzania roztworu doustnego) | Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.

Ribomunyl [Rybosomy bakteryjne + Proteoglikany] (granulat do sporządzania roztworu doustnego). W skład tego produktu wchodzą: Rybosomy bakteryjne, Proteoglikany. Producentem tego produktu jest Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o., oraz posiada zezwolenie na sprzedaż które jest ważne do: 2018-09-25 (procedura rejestracji: NAR).

Informacje o leku/produkcie medycznym:

Skład/substancje czynne: Rybosomy bakteryjne, Proteoglikany
Typ produktu: ludzki
Moc/stężenie: 0,75 mg + 1,125 mg
Forma produktu: granulat do sporządzania roztworu doustnego

Producent: Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.
Numer zezwolenia: 03251
Ważność zezwolenia: 2018-09-25
Procedura rejestracji: NAR
ATC: R07AX

Informacje o składnikach leku

rybosomy bakteryjne - Rybosom – kompleks białek z kwasami nukleinowymi służący do produkcji białek w procesie translacji. Rybosomy zbudowane są z rRNA i białek. Katalityczna aktywność rybosomu związana jest właśnie z zawartym w nim rRNA, natomiast białka budują strukturę rybosomu i działają jako kofaktory zwiększające wydajność translacji. Rybosomy występują u wszystkich organizmów żywych, zarówno u prokariotów (bakterie, archeony), jak i eukariotów (pierwotniaki, grzyby, rośliny, zwierzęta), a także we wnętrzu organelli – plastydów i mitochondriów. Rybosomy prokariotów i organelli półautonomicznych są mniejsze i wrażliwsze na inne toksyny niż ich eukariotyczne odpowiedniki. Te różnice są wykorzystywane przez niektóre antybiotyki. Rybosomy są bardzo małe i widoczne tylko pod mikroskopem elektronowym. Pojedynczy rybosom składa się z 2 podjednostek, dużej i małej. Zespół rybosomów połączonych nicią matrycową (mRNA) stanowi polirybosom zwany inaczej polisomem.

proteoglikany - Proteoglikany – wielkocząsteczkowe składniki substancji pozakomórkowej złożone z rdzenia białkowego połączonego kowalencyjnie z łańcuchami glikozaminoglikanów (siarczanu heparanu, siarczanu dermatanu, siarczanu keratanu, siarczanu chondroityny) o wysokim stopniu zróżnicowania. Do grupy proteoglikanów nie wchodzi kwas hialuronowy, ponieważ nie tworzy wiązań kowalencyjnych z rdzeniem białkowym. Mogą zawierać jednakowe (rzadko) lub różne GAG (glikozoaminoglikany).

(Pochodzenie informacji o składnikach produktu: Wikipedia)

Powered by bazalekow.eu