Tussipect (Produkt złożony – tabletki drażowane) | Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.

Tussipect to lek ludzki – a jego forma to tabletki drażowane. Jego skład to: Ephedrini hydrochloridum, Liquiritiae radix, Glycyrrhizae radix pulveris, Natrii benzoas, Saponinum. Producent to Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.. Uzyskane zezwolenie jest ważne do: Bezterminowy.

Informacje o leku/produkcie medycznym:

Skład/substancje czynne: Ephedrini hydrochloridum, Liquiritiae radix, Glycyrrhizae radix pulveris, Natrii benzoas, Saponinum
Typ produktu: ludzki
Moc/stężenie: -
Forma produktu: tabletki drażowane

Producent: Poznańskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A.
Numer zezwolenia: 00743
Ważność zezwolenia: Bezterminowy
Procedura rejestracji: NAR
ATC:

Informacje o składnikach leku

ephedrini hydrochloridum - Efedryna – organiczny związek chemiczny, alkaloid roślinny, pochodna fenyloetyloaminy. Stosowana jako stymulant, reduktor apetytu, środek zwiększający koncentrację i uwagę, lekarstwo na nieżyt nosa oraz do leczenia niedociśnienia związanego z narkozą. Występuje w roślinach z rodzaju przęśl (Ephedra equisetina, Ephedra sinica – má huáng, Ephedra distachya) oraz w cisie (Taxus baccata). Jest najczęściej dostępna w formie chlorowodorku i siarczanu. Występuje w postaci dwóch enancjomerów o konfiguracji 1R,2S i 1S,2R, pozostałe dwa diastereoizomery znane są jako pseudoefedryna. Preparaty handlowe zawierają (−)-(1R,2S)-efedrynę.

liquiritiae radix - Lukrecja (Glycyrrhiza L.) – rodzaj bylin z rodziny bobowatych, występujących w południowej Europie i Azji. Obejmuje co najmniej 21 gatunków. Lukrecja jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w lecznictwie. Szeroko stosowana w kulturze zachodniej jak i wschodniej, w starożytnym Egipcie, Rzymie, Grecji, Chinach oraz w średniowiecznej Europie. Z powodzeniem wykorzystywana także współcześnie w ziołolecznictwie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

natrii benzoas - Benzoesan sodu, E211, C6H5COONa – organiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu benzoesowego, stosowana jako konserwant żywności. Na skalę przemysłową uzyskuje się go syntetycznie. Ma właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne, hamuje rozwój drożdży, pleśni, bakterii masłowych, octowych oraz w mniejszym stopniu mlekowych. Obecność dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, soli kuchennej, cukru spożywczego, kwasu sorbowego (lub jego soli) zwiększa jego aktywność.

(Pochodzenie informacji o składnikach produktu: Wikipedia)

Powered by bazalekow.eu